Efektywna organizacja treningu na hali

Okres zimowy kiedy to wiele klubów i zespołów rozpoczyna treningi na hali, jest często dużym problemem dla trenerów, którzy przy małych powierzchniach do treningu i dużych grupach mają problem z efektywnym wykorzystaniem tego okresu.

Przechodząc z pracy na boisku do treningu na hali najważniejszą rzeczą jest planowanie. Musimy dobrze przemyśleć co możemy i co chcemy zrealizować, biorąc pod uwagę ograniczenia powierzchni, liczebność grupy, wiek i poziom jej zaawansowania oraz kwestie bezpieczeństwa.

PZPN proponuje, żeby przy większej grupie podzielić czas treningu i grupę na dwie części tak, aby jedna grupa trenowała 45 min, a po niej kolejna również 45 min. Czy jest to optymalne rozwiązanie, można mieć wątpliwości.

Oczywiście grupę zbliżoną do 20 osób lub przekraczającą tą ilość, na pewno możemy zakwalifikować jako liczną. W takiej sytuacji możemy podzielić zawodników na dwie grupy i jedna z nich realizuje zadania na hali a druga wykorzystując wolne przestrzenie za liniami bocznymi, w narożnikach hali z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, mogą to być opanowane wcześniej ćwiczenia stabilizacyjne, ball mastery, ćwiczenia siłowe, stretching. Zmiany grup możemy wtedy stosować w zależności od głównego tematu treningu i zadań dodatkowych np. co 15 min.

Chcielibyśmy się jednak skupić na średniej grupie i efektywnej organizacji treningu dla grupy przykładowo 13 osób. Pierwszym zagadnieniem jest określenie tematu treningu. Oczywiście z racji ograniczonego placu gry, zagadnienia taktyczne schodzą na dalszy plan, skupiamy się na elementach techniki indywidualnej i to takich, które są możliwe do wykonania jak np. doskonalenie prowadzenia piłki, drybling. Wiadomo, że elementy takie jak dośrodkowania z bocznych sektorów będą trudne lub niemożliwe do wykonania. Kolejnym krokiem jest ustalenie priorytetów takich jak:

– wysoka intensywność

– brak kolejek, przestojów

– praca z piłkami

– różnorodność ćwiczeń

Poniżej przykładowa jednostka treningowa doskonalenia prowadzenia piłki ( kategoria orlik). Pomijamy kwestie rozgrzewki i wprowadzenia bo możemy tu wykorzystać wiele różnych zabaw poświęconych tej tematyce, które nie stanowią problemu w kwestii organizacji.

W części głównej podzieliliśmy niewielką hale na trzy części i ćwiczących na trzy grupy.

W pierwszym sektorze gra 2×3 lub 2×2 z neutralnym, aby zdobyć punkt należy przeprowadzić piłkę prze linię czerwoną przeciwnika.

W drugim dwie tyczki naprzeciw siebie, zawodnicy ustawieni przed tyczkami, jeden z zawodników w tym przypadku kolor czerwony prowadzi piłkę w pełnym biegu nogą dalszą od tyczki, obiega tyczkę  po czym podaje po linii prostej do zawodnika koloru niebieskiego, który mam za zadanie opanować piłkę w pełnym biegu i kontynuuje znowu obiegając tyczkę w pełnym biegu, zagrywając do kolejnego zawodnika, po podaniu zawodnicy ustawiają si przed tyczką, po kilku powtórzeniach zmiana kierunku prowadzenia.

W trzecim sektorze trzech zawodników wykonuje elementy ball mastery zadane przez trenera, czwarty zawodnik kolor żółty wykonuje prowadzenie między nimi, następnie skipping jedną nogą na drabince drugą prowadząc piłkę i zamienia się miejscem z kolejnym zawodnikiem koloru niebieskiego, który przechodzi do prowadzenia piłki i kolejno on zamienia następnego ćwiczącego kolor czerwony. Po zakończeniu kolejki zmiana kierunku prowadzenia.

Gra 4x4x4 + 2 Br:

W grze biorą udział (3) -czteroosobowe zespoły, na placu gry znajdują się dwa zespoły biali i czerwoni na liniach końcowych trzeci zespół: żółtych. W bramkach znajdują się piłki, aby bramkarze szybko mogli wznowić grę.

Przebieg:
Rozpoczyna zespół białych, który atakuje przeciwną bramkę, w momencie zdobycia gola bramkarz z drugiej strony wznawia piłkę do jednego z zawodników zespołu żółtych, który wchodzi do gry, zespół białych, który zdobył bramkę staje się zespołem broniącym i jego zawodnicy jak najszybciej doskakują do zespołu atakującego, zespół czerwonych po stracie bramki opuszcza plac gry i zajmuje miejsce na linii bocznej.  Po wznowieniu od bramkarza nie można strzelać z własnej połowy, po wyjściu piłki poza plac gry wznawia trener podaniem. W przypadku małej ilości strzelanych bramek można wprowadzić grę bramkarzy tylko nogami, aby utrzymać intensywność gry i częste zmiany zespołów.

Intensywna gra, wymagająca koncentracji wszystkich zawodników, w jej trakcie doskonalimy zachowania w obronie i ataku oraz w fazach przejściowych.

W przykładowej jednostce treningowej pokazaliśmy rozwiązania, dzięki którym utrzymana jest intensywność treningu i nie pojawiają się przestoje. Unikajmy sytuacji kiedy w trakcie gry, jeden z zespołów lub kilku zawodników siedzi na trybunach. Organizujemy grę w ten sposób, aby aktywizować wszystkich zawodników, przykład powyżej lub np. gra brazylijska czy bułgarska. Możemy też wprowadzać zadania dodatkowe w formie ball mastery.

Posted in Materiały szkoleniowe.

Dodaj komentarz