Finalizacja z elementami koordynacji

W poprzednim artykule zwracaliśmy uwagę na wprowadzanie elementów koordynacji w trakcie jednostek treningowych o różnej tematyce. Poniżej przedstawiamy przykład jednostki treningowej, której głównym celem jest finalizacja w strefie ataku w sytuacji 1×1 z bramkarzem.

W rozgrzewce po stretchingu dynamicznym można wprowadzić ćwiczenia na drabinkach koordynacyjnych bez piłki i z piłką według ustawienia jak na rysunku powyżej ( przy ilości ćwiczących do 10 osób).

W części głównej proponujemy kilka środków treningowych:

 

Ćwiczenie 1,2

 

Dwie grupy zawodników żółci i niebiescy oraz po jednym zawodniku przy tyczce imitującej obrońcę. Zawodnik z piłką wykonuje ćwiczenie koordynacyjne z piłką na drabince: jedną nogą skipping na drabince a drugą dalszą wykonuje krótkie prowadzenie prostym podbiciem, po minięciu drabinki przechodzi do krótkiego prowadzenia piłki po czym rozgrywa piłkę według schematu z odegraniem na ścianę z zawodnikiem środkowym, który po podaniu zwrotnym i obiegnięciu w pełnym biegu oddaje strzał na bramkę z pierwszej piłki, strzelec zabiera piłkę i przechodzi na drugą stronę ćwiczenia.

 

W drugim wariancie zawodnik, który po rozegraniu pierwszy dojdzie do piłki wchodzi w pojedynek 1×1 z bramkarzem, natomiast zawodnik z drugiej grupy oddaje strzał bezpośrednio po podaniu

 

Ćwiczenie 3

Dwie grupy zawodników żółci i niebiescy oraz po jednym zawodniku przy tyczce imitującej obrońcę, żółty zawodnik z piłką wykonuje ćwiczenie koordynacyjne na drabince: z ustawienia bokiem skipping na drabince w przód i w tył, po wyjściu przed drabinkę wykonuje uderzenia np. prostym podbiciem w powietrzu piłki dorzuconej rękami przez partnera. Niebieski zawodnik wykonuje to samo ćwiczenie, ale z opóźnieniem (np. wtedy kiedy żółty zawodnik będzie w połowie ćwiczenia na swojej drabince). Żółty po minięciu drabinki przechodzi do krótkiego prowadzenia piłki po czym rozgrywa piłkę według schematu z odegraniem na ścianę z zawodnikiem środkowym, który po po podaniu zwrotnym i obiegnięciu oddaje strzał na bramkę po którym staje się obrońcą i próbuje przeszkodzić zawodnikowi wykonującemu ten sam schemat rozegrania. Po zakończonej akcji strzelcy zmieniają grupy, zawodnik, który dorzucał piłkę na drabince rozpoczyna ćwiczenie , zawodnik rozgrywający przechodzi o jedno miejsce.

Gra 4×4 + BR z akcentem finalizacji i kreowania podań prostopadłych

Gra w oznaczonej strefie. Po wykonaniu 4 podań w zespole , drużyna będąca w posiadaniu piłki może wykonać podanie prostopadłe do jednego z zawodników, który dochodzi do sytuacji sam na sam z bramkarzem. Linię spalonego wyznacza linia pola gry, w narożnikach którego można również ustawić tyczki. W momencie kiedy zawodnik atakujący opuści strefę, wtedy może być atakowany przez obrońcę.

Posted in Materiały szkoleniowe.

Dodaj komentarz